Особа, яка має намір забудувати земельну ділянку або ж провести реконструкцію приміщення, зобов'язана взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, за місцезнаходженням об'єкта нерухомості.

Винятки передбачені частиною 4 статті 40 ЗУ «ПРО регулювання містобудівної діяльності». Особам, які не залучаються до сплати пайової участі, необхідно отримати довідку про відсутність зобов'язаннь оплати пайового внеску у Департаменті економіки та інвестицій.

Пайовий внесокполягає у перерахуванні особою грошових коштів відповідного місцевого бюджету, до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію, для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту.

У місті Києві дане питання регулюється рішенням Київської міської ради N 411/1415 від 15 листопада 2016 року «Про затвердження Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі замовників у розвитку інфраструктури міста Києва».

При новому будівництві, узаконення, реконструкції об'єктів в місті Києві пайова участь сплачується завжди, незалежно від величини квадратних метрів.

Що стосується Київської області, то це залежить від локальних нормативних документів, але зазвичай при будівництві або узаконення будинку до 300 м2, пайова участь не сплачується.

Розрахунок пайового внеску відбувається за формулою, яка передбачена методикою розрахунку пайової участі у 6 розділі згаданого вище Рішення.